Tekst pobrany ze strony - http://pl.wikipedia.org/wiki/Kopiec_Wandy
Historia kopca[edytuj]
- Widok z Kopca Wandy
- 1222 – pierwsza wzmianka o wsi Mogiła, której nazwa wiązana jest z Kopcem Wandy.
- II poł. XV w. - Jan Długosz połączył kopiec w Mogile z grobowcem Wandy
- 1584 – pierwsza wzmianka o wyglądzie kopca.
- 2 połowa XIX wieku – cystersi oddają kopiec w ręce narodu.
- 1860 – Austriacy otaczają kopiec szańcem ziemnym. Staje się częścią fortyfikacjiTwierdzy Kraków.
- 1888-1890 – zamiana ziemnego szańca na ceglano-kamienny fort.
- 1890 – Kornel Kozerski na własny koszt odnawia kopiec i na szczycie umieszcza marmurową rzeźbę orła, zaprojektowaną przez Jana Matejkę.
- 1890 – prawdopodobnie w związku z opisanymi powyżej pracami, w okolicach 1890 r., kopiec zostaje pierwszy, i jedyny jak do tej pory, raz oficjalnie przebadany przez nieformalnego naczelnika Ekonomatu w Krakowie i współzałożyciela Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, Teodora Kułakowskiego, nie było to jednak badanie archeologiczne sensu stricto[1].
- 1968-1970 – rozebranie fortu.
Przybliżone wymiary[edytuj]
- wysokość 14 m (238 m n.p.m.)
- średnica podstawy 45-50 m
- średnica ściętego szczytu 9,5 m
- objętość około 9000 m³
Ciekawostka[edytuj]
Stojąc na Kopcu Wandy 4 listopada lub 6 lutego zobaczymy zachodzące słońce dokładnie nadKopcem Krakusa, natomiast stojąc na kopcu Krakusa 2 maja lub 10 sierpnia zobaczymy słońce wschodzące nad Kopcem Wandy[2]. Są to przybliżone daty celtyckich świąt Samhain, Imbolc,Beltane i Lughnasadh.LOKALIZACJA
Wanda (legendarna księżniczka)[edytuj]
Wanda (Wąda[1]) – bohaterka polskiej legendy. Według najbardziej znanej wersji Wanda, córka Kraka i polska księżniczka, nie zgodziła się na małżeństwo z księciem niemieckim. Urażony książę najechał ze swoimi wojskami ziemie polskie. Armia pod dowództwem Wandy zdołała odeprzeć atak. Wanda jednak zdecydowała się na samobójstwo, rzucając się w nurt Wisły, aby nie prowokować kolejnych napaści (według innej wersji była to ofiara za odniesione zwycięstwo)
.
.
Historia[edytuj]
Postać najprawdopodobniej wymyślona przez Wincentego Kadłubka[2]. Według Kadłubka Wanda rządziła Polską po odsunięciu od władzy syna Kraka, splamionego zbrodnią bratobójstwa[3]. Najechana przez niejakiego "tyrana lemańskiego" (czyli niemieckiego) staje na czele wojsk i zmusza wroga do odwrotu. Wódz lemański wygłasza pochwalną pieśń na cześć Wandy i... popełnia samobójstwo[4]. Zaś królewna rządzi długo i szczęśliwie, zostając do śmierci dziewicą. Kadłubek dodaje:
Od niej ma pochodzić nazwa rzeki Wandalus, ponieważ ona stanowiła ośrodek jej królestwa; stąd wszyscy, którzy podlegali jej władzy, nazwani zostali Wandalami.
Nie ma tu najmniejszej wzmianki o utopieniu się w Wiśle[5]. Pojawia się ona dopiero w późniejszej Kronice wielkopolskiej[6]. Powszechnie znaną wersję zawdzięczamy natomiastJanowi Długoszowi, który nadał najeźdźcy niemieckiemu imię Rytygier[7].
W kronikach polskich i zagranicznych (Długosz i Georgius Aelurius[8]) wspomina się niekiedy o jej dwóch siostrach. Jedną z nich miała być założycielka Pragi, Libusza, a drugą, Waleska, uchodząca za założycielkę Kłodzka[9].
Wanda w kulturze[edytuj]
Motyw Wandy był często wykorzystywany politycznie jako dowód, że w Polsce może panować kobieta (Jadwiga, Anna Jagiellonka) oraz w propagandzie antyniemieckiej (Wanda leży w naszej ziemi, bo nie chciała Niemca).
Historia Wandy jest tematem wielu utworów literackich, zwłaszcza z okresu walki o niepodległość.
Być może nawiązuje do losu Wandy śmierć Ofelii, córki Poloniusza, w Hamlecie Williama Szekspira. Pisał o niej także Goethe. Z przedstawień plastycznych najbardziej znany jest obraz Piotrowskiego z krakowskich Sukiennic oraz cykl "Dzieje Wandy" M. Stachowicza z klasztoru w Mogile. Ten ostatni zainspirował Norwida do napisania dramatu "Wanda". Za grobowiec Wandy uchodzi kopiec znajdujący się dziś na terenie Nowej Huty, niedaleko wejścia do kombinatu. Jej imię nosi także: osiedle, dom handlowy, stadion sportowy i most. Dzień jej imienin (23 czerwca) jest jednocześnie dniem rozpoczęcia budowy Nowej Huty.
W 1974 roku opublikowany został komiks z serii Legendy polskie poświęcony legendarnej królewnie p.t. "O Smoku Wawelskim i królewnie Wandzie" z rysunkami Grzegorza Rosińskiego wg. scenariusza scenariusza Barbary Seidler.[10]
Krótkie nawiązanie do legendy pojawia się także w twórczości Andrzeja Sapkowskiego, gdzie bardowi Jaskrowi przypisuje się autorstwo ballady "o księżniczce Vandzie co się utopiła w rzece Duppie bo nikt jej nie chciał".
04 LISTOPADA 2012 r.
Dane dla dnia 04.11.2012
Znak zodiaku: Skorpion
Wsch. słońca: 06:36
Wsch. słońca: 06:36
Zach. słońca: 16:12 - nad kopcem KRAKA obserwowany
z kopca WANDY.
Dzień trwa: 9 godz 36 min
Dzień dłuższy od najkrótszego o: 1 godz 32 min
Dzień krótszy od najdłuższego o: 6 godz 47 min
Pełnia - dzień 6
Wsch. księżyca: 20:26
Dzień trwa: 9 godz 36 min
Dzień dłuższy od najkrótszego o: 1 godz 32 min
Dzień krótszy od najdłuższego o: 6 godz 47 min
Pełnia - dzień 6
Wsch. księżyca: 20:26
Zach. księżyca: 11:16
Moje zdjęcia z 4 listopada 2012 nie są najlepsze. Jednak potwierdzają zdarzenie.
Proszę zwrócić uwagę na kominy. Współczesna cywilizacja jest paradoksalnie pomocna.
To świetne wyznaczniki, szczególnie NOCNE.
Intuicja mi podpowiedziała zaobserwować wschód księżyca nad Krakowem /4 listopada 2012/.Pytanie było, z którego wzniesienia ?
Wzgórze WAWELSKIE ?
KLASZTOR BIELANY ?
KOPIEC KRAKA ?
????????????????????
Zdecydowałem się udać na Kopiec Kraka.
Poniżej zdjęcia. Zaskakujący widok z Kopca Kraka.
Księżyc wschodzi nad kopcem Wandy !!!!!!!!!
Kominy to świetny wyznacznik NOCNY.
04 listopada 2012 roku |
Kopiec Krak.
Wschód księżyca nie jest idealny nad Kopcem Wandy.
Rodzi się pytanie.
W której fazie cyklu 18,6 letniego, księżyc idealnie wschodzi nad Kopcem Wandy
4 listopada ?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz